«ПРОСВІТА»: РОКИ ТВОРЕННЯ І ПОСТУПУ

 

Звіт голови Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Степана Волковецького про діяльність об’єднання за 2010–2014 роки.

 

 

Шановні делеґати, запрошені, друзі-просвітяни!

Найперше хочу привітати вас і всіх просвітян краю з 146-ою річницею нашої славної «Просвіти».

Вже стало доброю традицією щорічно в грудні відзначати цю дату звітом про діяльність нашого об’єднання, обговоренням проблем та перспектив. Вважаю, що така практика має поширитися і на кожне районне та міське об’єднання.

1. Організаційна та громадсько-політична робота

Щороку згідно Статуту проводились два розширені засідання Ради і не менше чотирьох разів – засідання Правління, а в 2014 році проведено конференцію. В кінці кожного року я як голова звітував про діяльність обласного об’єднання, окрім минулого року (у зв’язку з ситуацією в Україні).

На більшості засідань і робочих нарад основним питанням був розгляд стану реалізації концепції відродження просвітянської діяльності в кожному селі, навчальних і трудових колективах міст області. Маємо певні успіхи. Щороку в області відновлювалось 14–20 осередків «Просвіти» і «Молодої Просвіти» (Надвірнянський, Верховинський, Тисменицький та інші райони).

Однак вважаю, що це доволі скромні результати щодо масштабів і значення поставленого завдання. Переконаний, що це питання має політичне, державне значення з огляду на суспільну та політичну ситуацію.

Важливим результатом нашої діяльності за звітний період стало ухвалення обласною радою реґіональної цільової Програми «Просвіта ХХІ століття: на 2013–2016 роки». Цю Програму я ініціював і розробив як депутат обласної ради, вона передбачає всіляку підтримку нашої діяльності, в тому числі фінансову, місцевою владою, зокрема в закладах освіти, культури, охорони здоров’я, трудових колективах області. Такої Програми не має жодне обласне об’єднання «Просвіти» в Україні. Однак у районах Програма використовується явно недостатньо, хоч маємо добрі партнерські стосунки з управлінням культури облдержадміністрації.

«Просвіта» надалі тісно співпрацює з Церквою (ця співпраця започаткована підписанням Меморандуму в листопаді 2011 р.). В школах Тлумацького, Галицького та інших районів просвітяни сприяють священикам у викладанні в школах катехизму, започатковано зустрічі священиків у духовних світлицях: «Молитва – джерело світла і добра». На основі Меморандуму в багатьох селах Тлумаччини, Городенківщини та інших створені церковно-просвітянські хори. Традиційно приймаємо на Різдвяні свята дітей зі східних областей.

За ревну працю в духовній просвітянській царині хочу подякувати отцям УГКЦ: Володимиру Наритнику (с. Пуків Рогатинського р-ну), декану Дмитру Павлику (Болехів), який очолив осередок, Михайлу Мельнику (с. Кривотули Тисменицького р-ну), декану Вітольду Левицькому (Долина), Василю Завірачу (с. Залуква Галицького р-ну).

Однак треба сказати, що це тільки окремі приклади нашої співпраці з Церквою. Ми маємо налагодити тісну співпрацю з усіма українськими Церквами області.

Ще однією новацією в нашій діяльності є підписання в червні 2012 року Меморандуму про співпрацю «Просвіти» з молодіжною скаутською організацією «Пласт». Ця співпраця лише починається, але має добрі перспективи. Переконаний, що Церква, «Просвіта» і «Пласт», який представляє свідому українську молодь, разом з іншими громадськими організаціями, може скласти духовну основу розвитку українського суспільства на основі національної ідеї.

Успішно реалізовується проект «Нова українська родина». В червні разом із Церквою та Прикарпатським національним університетом проведена науково-практична конференція «Бог, Україна, родина». А в липні в духовному центрі «Маріямпіль» відбулася проща і фестиваль духовної пісні.

Член Правління та депутат обласної ради Д. Захарук ініціював і розробив просвітянську програму «Нова українська родина», яку затвердила обласна рада. Селище Маріямпіль перетворюється в центр відродження української родини. В рамках Програми проведені конференції та щорічні прощі молодих родин в останню неділю червня до ікони Матері Божої в Маріямполі. В цьому селищі закладено парк біблійних рослин і дерев.

Хочу відзначити ініціативну працю на цьому терені просвітянина, професора В. Боцюрка.

З огляду на суспільну та політичну ситуацію в Україні, прихід до влади режиму Януковича з його антиукраїнськими силами, обласне об’єднання брало активну участь у громадсько-політичній роботі, захищаючи українські національні цінності, власне, нашу державність. При цьому «Просвіта» залишилася чи не єдиною громадсько-політичною силою з історичними традиціями найдавнішої української громадської організації, зорієнтованої на національну ідею, яка не допустила в своїх лавах роз’єднання чи деструкції. Переконаний, що роль «Просвіти» як об’єднавчого фактора національно-демократичних сил сьогодні зростає. Тому ми були одними з організаторів опозиційного до влади Форуму громадських організацій, який відбувся у травні 2012 року у Львові. Ми забезпечили приїзд делегації громадських активістів з Івано-Франківщини (спонсорська допомога Б. Заріцького та І. Басюка) та взяли участь у роботі Форуму. Я мав честь бути обраним одним зі співголів Форуму від Івано-Франківщини. Пізніше, у вересні цього року, відбувся аналогічний Форум у Києві на захист української мови.

Ще раніше, в 2010 році, на основі обласної «Просвіти» після встановлення в Україні режиму Януковича була створена обласна організація НКЗУ – Народного Комітету захисту України, яку мав честь очолити разом із депутатом ВР першого скликання Дмитром Захаруком. Ця громадська структура ініціювала акції протесту, звернення, починаючи з 2010 року, коли більшість громадян області ще не бачили небезпеку антиукраїнського режиму Януковича. Це були акції на захист української мови, до Дня Соборності, на захист демократії, мітинґи проти політичних репресій (Ю. Тимошенко, Ю. Луценко, політв’язні-свободівці, активісти «Тризуба» та ін.), на захист Конституції, проти підняття тарифів на комунальні послуги, акції на захист чорнобильців, відзначення річниці проголошення Незалежності України, річниці голодомору і т. ін.

Одночасно Правління підготувало й скерувало різні звернення до громадськості краю, влади всіх рівнів, протестів, у тому числі щодо антиукраїнської діяльності Д. Табачника, законопроекту «Про мовну політику в Україні», щодо виборів місцевої влади, злочинної діяльності Партії реґіонів та КПУ, відміни звання героя України С. Бандері та Р. Шухевичу і т. ін. Акції протесту в 2012 році з нашою участю відбулися біля адміністративного суду і пов’язані з опротестуванням обласною прокуратурою рішення обласної ради на захист української мови проти ухваленого закону Ківалова–Колесниченка.

В цьому ж році відбулася акція на захист української мови, яка була організована «Просвітою» в Івано-Франківську. Найбільш потужно вона пройшла в Коломиї, де відбулося народне віче. Після цього група просвітян в складі десяти осіб на чолі з головою товариства В. Глаголюком виїхала на пікетування Верховної Ради до Києва. Коломийські активісти організували акцію протесту – голодування перед Українським домом. Від двох тижнів до місяця у цій акції взяли участь просвітяни: Юрій Тимошенко, Леся Дідик, Михайло Пігуляк, Емілія Бережницька, Мирослав Драган, які зібрали більше сотні тисяч підписів на захист української мови. Ухвалили відповідне звернення.

Без перебільшення можна стверджувати, що просвітяни краю були одними з ініціаторів Майдану гідності, в якому вони взяли найактивнішу участь. Так, голова Тисменицького РО «Просвіта» Т. Рудик постійно був у Києві на Майдані, а голова «Просвіти» м. Бурштина О. Чайківський – протягом двох місяців. Чимало тижнів провів там просвітянин зі Снятинщини В. Шиян та багато інших.

Обласне об’єднання активно взяло участь у передвиборних кампаніях. Своїми зверненнями, публікаціями в газеті «Галицька Просвіта», виступами на радіо й телебаченні ми сприяли тому, що на території області повністю перемогла опозиція у виборах до Верховної Ради України. Найбільш плідно у виборах працювали Коломийське РМО, Косівське, Снятинське, Галицьке РО та Бурштинське об’єднання. Це ж стосується і цьогорічних виборів Президента України.

Важливим напрямком була і залишається ідеологічна робота. Наше видання «Галицька Просвіта», як і Всеукраїнське «Слово Просвіти», залишається головним рупором «Просвіти». Серед іншого тут хочу відзначити проведення в Народному домі «Просвіта» круглих столів. Один із них – на тему «Сучасна українська ідеологія – проблеми розвитку і становлення» в 2012 році, зініційований головою ГО «Український шлях» М. Давидівим і підтриманий нами. Інший – «Вояки УПА – бійці АТО: історичні паралелі» (організатор – М. Боднар). Очевидно, цю форму роботи варто практикувати ширше.

Важливими заходами поширення просвітянської ідеї стало відкриття «Української книгарні» (2010) в НД «Просвіта» (відповідальний – І. Заграновський) та організація офіційного веб-сайту нашої обласної організації (відповідальний – М. Січка), а також інформаційного стенду на фасаді Народного дому.

На наше переконання, ключовою тезою ідеологічної роботи має бути те, що успішну українську державу можна побудувати лише на основі української ідеї.

2. Культурно-масова діяльність

За 2010–2014 роки просвітяни краю провели тисячі різноманітних заходів культурно-просвітницького плану. Охопити все можливості немає. Тому зупиняємося на найбільш важливих.

Подією для культурного життя області стало відкриття 24 серпня 2014 року в Народному домі «Просвіта» Музею народної шани Тараса Шевченка.

З ініціативи Петра Арсенича та всебічної підтримки управління культури облдержадміністрації (В. Федорак) нам вдалося не тільки підготувати приміщення, провести відповідні ремонтні роботи, але, і це найголовніше, оформити унікальну експозицію, яка ілюструє вплив творів, ідей Т. Шевченка на громадсько-політичне життя краю.

Всі ці роки ми зберегли добру традицію відзначати державні та релігійні свята, пам’ятні дати української історії в НД «Просвіта» і практично у всіх районних та міських об’єднаннях. Традиційним стало проведення в НД «Просвіта» свят «Різдво у Просвіті», «Великодні забави», урочистості до дня святого Миколая та ін. Ми започаткували проведення вечорів відпочинку «Кому за 40...» (відповідальні – М. Боднар та М. Солодчук), які отримали широкий позитивний резонанс не тільки в місті, але й області. Колективи художньої самодіяльності та члени Правління виїжджали зі своїми програмами у десятки сіл області. Активно виступають з лекціями у навчальних закладах і трудових колективах Є. Романишин, Д. Захарук, С. Волковецький, П. Арсенич, С. Ґеник та інші просвітяни.

Щомісяця у першу суботу на обласному радіо звучала авторська програма М. Боднар «Дзвони Просвіти». У передачах брали участь, окрім голови обласної «Просвіти», просвітянські лідери з Тлумача (Галина Дзьоба), Галича (Олександр Береговський), Коломиї (Василь Глаголюк), Рогатина (Світлана Данилюк), Петро Арсенич та ін.

Реґулярними, за винятком цього року, були виступи просвітянських активістів (Д. Захарук, С. Волковецький, Є. Романишин, Б. Борович, О. Баранецька, Є. Бардяк, В. Грицюк, Б. Камець, В. Ференц, П. Арсенич) на радіо «Дзвони», які забезпечувала М. Солодчук.

В 2012 році при «Просвіті» створено літературну студію, де мають можливість представляти свої творчі надбання молоді поети, письменники. Одне з таких засідань було присвячене 350-річчю заснування Івано-Франківська. Чимало концертів у місті провів Клуб обдарованих дітей обласної «Просвіти» – у міському парку культури та відпочинку, на Вічевому майдані до Міжнародного дня захисту дітей, перед приміщенням облдержадміністрації на захист української мови та взяв участь в інших концертах, присвячених різним датам. Його вихованці взяли участь в обласному фестивалі «Гордість родини».

Вперше було організовано й записано відеокліпи на обласному телебаченні «Галичина»: «Живи, Україно», «Квітковий розмай», «Червона калина» та «Новорічно-Різдвяна вервечка» у музеї архітектури та побуту Прикарпаття «Давній Галич» (2012).

Щороку проводиться конкурс імені Марійки Підгірянки, переможцям якого вручалися грамоти і премії під час урочистостей в НД «Просвіта». Щороку відзначався Міжнародний день рідної мови. Цьогоріч активну участь взяли просвітяни, письменники і поети І. Гаврилович, Я. Ткачівський, Л. Гаврилів. Реалізований телепроект ОТБ «Галичина» «200 віршів Т. Шевченка до 200-річчя його народження», який транслювали по ОТБ.

Зворушливим був літературний вечір «Поезія Майдану», яку упорядкувала в книжці «А сотню вже зустріли небеса...» М. Боднар. Відбулася презентація цієї книжки, а також книжки Н. Мартинця «Революція гідності».

Успішно діють вокальний ансамбль «Квіти ромену» (керівник – О. Турок), Клуб обдарованих дітей (керівник – Р. Денега), відновила активність чоловіча хорова капела «Червона калина» (керівник – Л. Мельник).

В НД «Просвіта» практикується обговорення книжок. Остання з них – книга «Золота Булава» (Духовний код Трипілля, України і Європи від Ери Атлантів і Трипілля). Автор – один із засновників Всеукраїнської «Просвіти» Василь Хитрук.

Цього року на честь Собору Архістратига Михаїла вшановували просвітян, які носять це ім’я й організували Михайлівські вечорниці. В День української писемності та мови захід проводили в новому форматі за участю молоді, студентства, школярів міста й області, де урочисто приймали в члени «Просвіти».

Відзначились осередки Національного медичного університету (голова – М. Гуцол) та села Клубівці Тисменицького району (голова – Р. Середюк).

В цьому ж році організовано чотири благодійні концерти «На крилах милосердя і добра» в містах і селах області за участю інвалідів, для яких було передано кошти. 3 грудня, в День інваліда, учасники художньої самодіяльності НД «Просвіта» завітали в геріатричний центр (будинок перестарілих). Крім пісень, дарували книжки, газети «Галицька Просвіта». Організовано, підготовлено й записано 48 півгодинних просвітянських програм на обласному радіо на хвилі 72.02 FM та 12–15хвилинних на проводовому, 17 виступів у програмах «Новини» та «Акцент дня» (відповідальна – М. Боднар). У передачах активну участь взяли просвітяни Галина Дзьоба, Василь Глаголюк, Олександр Береговський, Тарас Рудик, Нестор Мартинець, Надія Легун, Галина Савченко, Любомира Гаврилів, Семен Побуцький, Галина Слободян, Надія Гаріджук, Іван Лабач, Руслана Денега, Євгенія Бардяк, Віталій Грицюк, Марія Гуцол, Петро Арсенич, Раїса Романюк, Юстина Лялик, Василь Жураківський, Віра Озарків та інші. Останнім часом в основну програму включаємо п’ятихвилинну програму «На хвилі «Молодої Просвіти».

12 грудня разом із Міським народним домом, «Жіночою громадою», Союзом українок плануємо провести Андріївські вечорниці, а 18 грудня – виставу «Ой хто, хто Миколая любить».

Звукооператор І. Лабач написав аранжування для гімну «Молодої Просвіти», до відомої пісні «Майдан», а також – два аранжування для пісень композитора-просвітянина Мирослава Пастернака. Для фільму «Казка гірських вітрів» ОТБ «Галичина» написано три пісні і зроблено аранжування на фінальну пісню фільму. Вже стала традиційною на просвітянських заходах пісня «Єднаймось в Просвіті» (слова Р. Денеги, музика й аранжування І. Лабача), а також пісня для фестивалю «На крилах милосердя і добра» та «Ласкаво просимо». Зазначені працівники НД «Просвіта» зробили аранжування до гімну народних ополченців на слова Д. Захарука, музику й аранжування для казки лялькового театру, пісню про Отинію, яка на фестивалі в Коломийському районі зайняла перше місце.

Під час презентації книжки «А сотню вже зустріли небеса...» було відкрито виставку майданівської амуніції та фотовиставку Юрія Гунчака, учасника Революції гідності.

За звітний період було організовано значно більше заходів для молоді: концертів до Дня знань, Дня молоді, Дня Віри, Надії і Любові, «Живімо з вірою, надією і любов’ю», присвяченого Дню Валентина, молодіжних дискотек, вечорниць, взяли участь у святі Івана Купала в с. Незвисько Городенківського району (2012).

Окремо добре слово слід сказати про діяльність «Молодої Просвіти» (голова – Є. Бардяк), яка організувала цілу низку заходів, у тому числі – «Франкові читання» в районах, театралізовану постановка опільського весілля та форум на захист української мови в Бурштині, флеш-моб щодо закону Ківалова–Колесниченка, просвітянський проект у селах Витвиця Долинського та Небилів Рожнятівського районів (організований танцювальний, вокальний гуртки, комп’ютерні курси, курси бізнес-планування), розпочато проект на сторінках «Галицької Просвіти» – «Літературна студія», де друкуються найкращі художні твори молоді, організація літнього наметового табору молодих просвітян з Івано-Франківської та Тернопільської областей під Говерлою, організація круглих столів та багато іншого.

Однак, вважаю, участь молоді в просвітянській діяльності явно недостатня. Нашим першочерговим завданням має бути передача просвітянської традиції молодому поколінню.

Хочу відзначити активну роботу в просвітянських заходах Тлумацького, Коломийського, Снятинського, Косівського, Галицького, окремих осередків Калуського району (наприклад, с. Голинь, голова – О. Тебешевська) та інших районів.

У той же час чекаємо активнішої роботи від Тисменицького, Богородчанського районних об’єднань «Просвіти», міст Болехова та Яремчі.

3. Військово-патріотична робота

Після анексії Криму та російської аґресії на Донбасі обласне об’єднання «Просвіта» стало ініціатором створення громадської організації «Народне ополчення Прикарпаття». Я як голова «Просвіти» очолив оргкомітет, а пізніше – Наглядову раду. Ця ідея знайшла підтримку обласної влади і громадськості. Для роботи штабу та керівництва ополчення надано приміщення в НД «Просвіта», де вони отримують безоплатно бухгалтерські й технічні послуги.

Сьогодні в Івано-Франківській області триває формування Народного ополчення Прикарпаття як форми територіальної оборони області. Просвітянська громада області зорієнтована на підтримку цього формування. Необхідні документи зареєстровані в обласному управлінні юстиції, визначено мету й основні завдання організації, створеної для їхньої реалізації та відповідну штатну структуру. Хочу відзначити провідну роль командира з’єднання – полковника С. Хамчука, а також організаційну допомогу просвітянина Я. Петріва.

Утворено з’єднання, яке складається з чотирьох загонів (полків) зі штабами в містах Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Надвірна та відповідними зонами відповідальності. В районних центрах утворюються загони (батальйони). Мета – створити в кожному населеному пункті групи оборони для підтримання громадського порядку, охорони важливих об’єктів та моніторинґу ситуації на місцях.

На сьогодні ми обладнали територію лісового масиву на околиці Івано-Франківська для навчального центру ополчення. Тут, як правило щосуботи, проводиться бойовий вишкіл особового складу. Діяльність Народного ополчення проводиться на добровільних засадах, безоплатно.

Ми започаткували роботи секції військово-патріотичного виховання молоді (керівники – С. Шмат, В. Іваночко). В Народному домі щодня проходять тренування молоді за системою східних єдиноборств (карате та ін.).

В НД «Просвіта» проводилися благодійні концерти, кошти з яких були перераховані на рахунок АТО.

Працівники виконавчого апарату обласного об’єднання ще в березні 2014 року перерахували 10 відсотків зарплати на рахунок АТО, а голова «Просвіти» та член Правління Д. Захарук перерахували свої місячні депутатські пенсії у фонд оборони області.

На особисте звернення керівників облдержадміністрації та враховуючи ситуацію в НД «Просвіта» розміщені структури сприяння переселенцям з Криму та Донбасу, що створює певні труднощі в діяльності Народного дому. З цим питанням ми звернулися до голови облдержадміністрації, чекаємо вирішення.

4. Видавнича діяльність, робота ВГЦ «Просвіта»

За період з 2010 року до цього часу виготовлено видавництвом книжок, листівок, щоденників та іншого на суму 217 401 грн., в тому числі випущено 92 назви книг загальним накладом 15 729 примірників на суму 162 083 грн.

Серед інших видавництво випустило книжки наших активістів: В. Гук «Шлях до волі» (625 с.), З. Завідовський «Катакомбні дзвони», І. Ціхонь «Шоста колона», О. Нижник «Рапсодія шкільного дня», І. Ткачик «Не оглядаючись іду», С. Гах «За Україну, за її волю», Д. Захарук «Зпід мошкари», «Мірка», П. Зубрей «Пам’ятник Т. Шевченкові в Надієві», А. Міліченко «Бурштинове сяйво».

З часу відкриття «Української книгарні» (червень 2010 року) до листопада 2014 року продано української книжкової продукції на суму 326 314 грн., в тому числі за 2014 рік – на 60 255 грн.

Протягом усіх цих років виходив тижневик «Галицька Просвіта», який послідовно і наполегливо пропаґує і утверджує просвітянську українську державницьку ідею. Завдяки сайту його читають сотні користувачів. Але для нас важливо, щоб часопис передплачували якнайбільше просвітян, наших краян. І це було й залишається одним із першочергових завдань голів і керівників первинних осередків.

Від оренди приміщень одержано:

в 2012 р. – 96 054 грн.; в 2013 р. – 80 517 грн.; в 2014 р. за 11 місяців – 14 614 грн.

Оплата за оренду приміщень у 2014 році різко скоротилася в зв’язку з тим, що конференц-зал переоформлено в музей, а приміщення бібліотеки зайнято структурами зі сприяння переселенцям.

Враховуючи політичну ситуацію, зменшилась кількість заходів у актовому залі.

Всі одержані кошти від оренди приміщень використовуються згідно рішення обласної ради для придбання матеріалів для поточного ремонту та оплати за комунальні послуги НД «Просвіта».

У зв’язку з нерентабельністю утримання автобуса його передано в оренду.

Орендна плата використовується на придбання матеріалів для ремонтних робіт і поповнення обігових коштів книгарні.

5. Фінансово-господарська діяльність

За 2010–2014 роки виконано значний обсяг ремонтно-будівельних робіт:

1. Оновлено фасад Народного дому (2011).

2. Встановлена галерея українських державних і політичних діячів в коридорі на першому поверсі (2012)

3. Виготовлено нове художнє оформлення вестибюлю Народного дому (2013).

4. Замінено 10 вікон (2011), 14 вікон (2013) на енерґозберігаючі та здійснена побілка фасаду дворика (2011).

5. Виконано електромонтажні роботи для підключення 5 електрообігрівачів в актовому залі й замінено 4 вікна (2012).

6. Переобладнано приміщення конференц-залу під Музей народної шани Тараса Шевченка (2014).

7. Закінчено благоустрій подвір’я навколо Народного дому (2014).

8. Виконано монтаж трьох електрокотлів для автономного опалення: офісних приміщень другого поверху (2010), приміщень першого поверху, музею, бібліотеки (2013), для часткового опалення актового залу (4 батареї, 2014).

9. Встановлено стенд з відображенням діяльності Народного дому «Просвіта» (2013).

10. Відновлено меморіальну дошку та барельєф Т. Шевченка на фасаді Народного дому «Просвіта».

11. Замінено 9 дверних блоків і 3 дверей відреставровано (2013). Таким чином замінено: 28 вікон на енерґозберігаючі та 9 дверей, 3 дверей – відремонтовані.

Окрім цього придбано для потреб Народного дому:

1. Проектор – 7 514 грн.

2. Мікрофонні стійки – 1 609 грн.

3. Фортепіано – 2 000 грн.

4. Комп’ютер в бухгалтерію – 3 539 грн.

5. Принтер в бухгалтерію – 910 грн.

6. Пересувне риштування – 6 689 грн.

7. Стенд для газети «Слово Просвіти» – 1 800 грн.

8. Стенд для газети «Галицька Просвіта» – 1 230 грн.

9. 30 стільців.

Всі вищезазначені витрати профінансовано з таких джерел:

1. Бюджетне фінансування – 184 377 грн.

2. Благодійні пожертвування – 221 644 грн.

3. Оренда приміщень (через ВГЦ «Просвіта») – 191 185 грн.

4. Цільове бюджетне фінансування на Музей народної шани Тараса Шевченка – 179 731 грн., в тому числі:

на художнє оформлення – 52 000 грн.;

додаткову лінію електропередач – 49 389 грн.,

пожежну сигналізацію – 9 319 грн.

5. Благодійні пожертвування меценатів на Музей народної шани Тараса Шевченка – 59 876 грн.

Таким чином, нам вдалося залучити для виконання господарських робіт значні кошти: окрім 364 108 грн. бюджетних коштів ще 281 520 грн. благодійних коштів. Загальна сума фінансування господарських робіт за 2010–2014 роки склала 836 813 грн.

Вважаю своїм обов’язком висловити подяку за організацію та надання спонсорської допомоги «Просвіті» М. Вишиванюку, С. Чмихалову (не поділяючи їхньої політичної орієнтації) та багатьом благодійникам, які фінансово підтримали створення Музею народної шани Тараса Шевченка та ГО «Народне ополчення Прикарпаття».

Продовжуючи давню просвітянську традицію я як голова обласного об’єднання чотири роки працював безоплатно, на громадських засадах, чим зекономив для «Просвіти» більше 100 тис. грн. (згідно штатного розпису).

5. Наші проблеми

Відсутність належної фінансової підтримки діяльності райміськоб’єднань. Більшість районних просвітянських активістів майже не використовують згадану Програму «Просвіта ХХІ століття» для фінансування своїх об’єднань, не докладають зусиль, щоб бути обраними депутатами місцевих рад, як це мало місце у 90-их роках.

Абсолютно недостатній рівень інформування про роботу райміськоб’єднань, наявних осередків «Просвіти», їхніх голів та діяльності. Мало висвітлюється їхня робота на сторінках просвітянської преси.

Обсяги передплати просвітянських видань «Галицької Просвіти» та «Слово Просвіти» в районних та міських об’єднаннях є явно недостатніми. Наші звернення з приводу цих питань на місцях часто іґноруються.

Не всі секції обласного об’єднання «Просвіти» і члени Правління, закріплені за районними об’єднаннями, працюють активно. Недостатня системність роботи в колективах, зокрема з молоддю.

6. Наші перспективи вбачаємо в подальшій реалізації концепції відродження «Просвіти» в кожному селі й трудовому, навчальному колективі міст Прикарпаття та Меморандумів співпраці «Просвіти» і Церкви та «Просвіти» і «Пласту» на основі реґіональної цільової Програми «Просвіта ХХІ століття» на 2013–2017 роки. Ця діяльність передбачає активізацію роботи з молоддю та системну роботу всіх просвітянських об’єднань та осередків, в тому числі у виборах до місцевих рад.

На закінчення хочу висловити впевненість, що в новий, 2015, рік просвітянська громада краю входить як громадсько-політична сила, згуртована національною ідеєю і прагненням служити українському народові.

Слава Україні!