Звіт голови за 2017 рік

ЗВІТ

голови Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка С. Волковецького про діяльність об’єднання за 2017 рік

на засіданні Ради 16 грудня 2017 року

Шановні  члени Ради, запрошені, друзі - просвітяни!

 

Найперше хочу привітати Вас і всіх просвітян краю з 149-ю річницею нашої славної «Просвіти». Пройшло майже півтора століття з часу її створення, а наші головні завдання залишаються такими ж, як і тоді. Це – формування національної свідомості і духовності, відродження українських традицій та історичної пам’яті, виховання молодих будівничих української держави.

Вже стало доброю традицією щорічно в грудні відзначати цю дату звітом про діяльність нашого об’єднання, обговоренням проблем та перспектив. Вважаю, що така практика має поширитися і на кожне районне та міське об’єднання.

 

1. Організаційна та громадсько-політична робота.

Цього року проводилось розширене засідання Ради та чотири засідання Правління, як це і передбачено Статутом.

Важливим аспектом нашої діяльності за цей рік була прийнята в кінці грудня минулого року регіональна цільова Програми «Просвіта ХХІ століття: на 2017-2021 роки». Хочу відзначити особливу роль в прийнятті Програми депутата обласної ради, активної просвітянки, члена Правління Оксани Тебешевської. Ця Програма передба­чає підтримку, в тому числі і фінансову, нашої діяльності з боку місцевої влади, зокрема в закладах освіти, культури, охорони здоров’я, трудових колективах області.  Однак в районах Програма використовується явно недостатньо, про що буде мова пізніше. Хочу окремо відзначити наші добрі партнерські стосунки з управлінням культури ОДА (начальник управління В. Федорак), з обласною радою та облдержадміністрацією. На жаль, коштів передбачених Програмою не вистачає у зв’язку з значним підвищенням мінімальної заробітної плати, що ми не могли передбачити у серпні-вересні минулого року, коли розробляли Програму. Фактично всі кошти йдуть на утримання Народного дому та на випуск газети» Галицька Просвіта».

Одним з найважливіших аспектів діяльності «Просвіти» залишається питання підтримки української мови. Цього року нами була зініційована низка зустрічей у районах та в місті Івано-Франківську з школярами, студентами, переселенцями зі Сходу про сучасний стан та важливість української мови, вже традиційно долучилися до Диктанту національної єдності, випущено ряд інформаційних матеріалів про українську мову: радіопрограми на обласному радіо, агітаційні флаєри до Дня української мови та писемності, виставку плакатів до Дня української мови та писемності.

Продовжувалася тісна співпраця «Просвіти» та Церкви, започаткована підписанням Меморандуму в листопаді 2011 р. В школах деяких міст та районів просвітяни сприяють викладанню священиками у школах катехизму.

Особливо активно наша співпраця з Церквою проявилася у таких заходах як: Духовні майдани, проведення Хресних доріг в Меморіальному сквері, збір літератури для поїздки капеланів на Схід, проведенні дитячого табору в с. Н. Мартинів, конференції присвяченій патріарху Йосипу Сліпому, проведенні вечора памяті о. Ярослава Лесіва, та ін. Тут варто згадати також Громадсько-християнський рух «Клич» (голова Б. Гоблер), який розміщується в НД «Просвіта» і спільно з яким ми проводили чимало заходів на духовну тематику.

В Галицькому районі молоді просвітяни були основними організаторами піших прощ до Зарваниці (травень) та Крилоса (серпень).

За ревну працю в духовній просвітянській царині хочу подякувати отцям УГКЦ та УПЦ КП:

- о. декану Дмитру Павлику (Болехів, очолює просвітянський осередок);

- о. Михайлу Мельнику (с. Кривотули Тисменицького р-ну);

- о. Вітольду Левицькому (Долина);

- о. Василю Ужитчаку (Білі Ослави, Надвірнянського р-ну);

- о. Василю Завірачу (с. Залуква Галицького р-ну);

- о. Михайлу Дзюбі (Коломийщина),

- о. Роману Дзюбаку (Маріямпіль),

- о. Оресту Путьку (Івано-Франківськ),

- о. Дмитру Шмігелю (Бурштин),

- о. Ярославу Озарківу (с. Новий Мартинів Галицький район),

- о. Івану Рибаруку (Верховина).

Однак слід відзначити, що наша співпраця «Просвіти» і Церкви не набула такого масового характеру, як за часів митрополита А. Шептицького. В основному маємо співпрацю на сьогодні тільки з греко-католицькою церквою. Мусимо налагодити її з усіма українськими церквами області.

Продовжувалася реалізація проекту «Нова українська родина», ініційована та розроблена заступником голови Д. Захаруком, яка свого часу була затверджена обласною радою. Селище Маріямпіль перетворюється в центр по відродженню української родини. В рамках Програми проведені конференції та щорічні прощі молодих родин в останню неділю червня до ікони Божої матері в Маріямполі. В цьому селищі закладено парк біблійних   рослин та дерев. Хочу відзначити роль просвітянина, професора В. Боцюрка. Ми традиційно організовуємо поїздку на прощу.Також варто відзначити те, що у нашому видавництві випущена книга Наталії Синиці «Просвітянка з Покуття», де пропагуються родинні та просвітянські цінності.

Серед іншого тут хочу відзначити проведення в Народному  домі «Просвіта» круглих столів. Так було успішно проведено такі круглі столи: до Міжнародного дня поезії, «Криза у суспільстві: політичні, економічні, моральні аспекти», до дня Конституції, круглий стіл – презентація літературних студій Прикарпаття; до річниці УПА «Вони боролися, щоб ми жили», «В реаліях медичної реформи».

Цього року в НД «Просвіта» проводилися чимало благодійних акцій для допомоги переселенцям, хворим дітям, потребуючим жителям міста: просвітяни відвідували з подарунками сиротинці міста; проводилися безкоштовні роздачі одягу та побутових предметів; циркові вистави для підтримки хворих дітей, на кінець грудня заплановані ще два благодійні проекти.

Голова обласної «Просвіти» брав активну участь у заходах та обговоренні питань, пов’язаних з реформою і децентралізацією влади, як член відповідної експертної комісії та робочої групи.

Доволі успішним був просвітянський дитячий відпочинковий табір «Нам пора для України жити», зініціований Галицьким райобєднанням (голова В. Грицюк), в якому взяло участь майже 80 дітей.

Цього року значно активізувалася співпраця з молодіжними громадськими організаціями, щотижня в НД «Просвіта» збираються активісти з Цивільного корпусу «Азов», громадсько-християнського руху «Клич», благодійної організації «Фундація регіональних ініціатив»; проводилися заходи інших організацій: «Січ», «Правий сектор», «Школа шляхетних українок» та ін. Варто відзначити факт, що з кожним роком аудиторія Народного дому значно омолоджується.

Окремо добрим словом варто відзначити активну роботу «Молодої Просвіти», очолюваної членом Правління Євгенією Бардяк. Про її активну працю свідчить державна премія Кабінету Міністрів України за особливі досягнення у розбудові України, з чим ми її і вітаємо.

Започаткована діяльність просвітянського осередку-секції – «Клубу української інтелігенції ім. Б. Лепкого» (керівник Я. Бажалук), яка до того мала добру традицію як окрема структура, працюючи на просвітянській ниві. Секція проводить археологічні краєзнавчі дослідження, займається видавничою діяльністю, влаштовує творчі вечори, художньо-мистецькі виставки та багато чого іншого. Для її роботи нами виділено окреме приміщення в Народному домі.

В плані лекційної роботи багато працює Євген Романишин, заступник голови, який часто виїжджає з лекціями про здоровий спосіб життя, на історичну та краєзнавчу тематику. Також цього року організовувалися лекційні виїзди про важливість української мови для становлення державності (М. Лесюк), для підвищення політичної грамотності для учнів, студентів, вчителів (С. Волковецький), про історичну роль «Просвіти» та її сучасний стан і перспективи (М. Січка), про українську національну ідею (Д. Захарук), на історичні та духовні теми (А Фуштей), лекції-тренінги з риторики та мотивації (запрошені волонтери). Варто також відзначити просвітян з молодіжного осередку Прикарпатського університету (голова Є. Баран (молодший), які проводять в школах виховні патріотичні заходи (зокрема нещодавно до дня Голодомору).

За ініціативи голови Богородчанської «Просвіти» В. Бабія постійно випускаються серії інформаційних листівок «Літературна та історична пам'ять» про ювілярів – прикарпатських літераторів, краєзнавців, громадських діячів.

Музей Народної шани Т. Шевченка регулярно відвідує багато учнів шкіл, студентів університетів, вчителів, гостей та жителів міста. Майже кожного тижня в музеї проводяться різноманітні заходи: художні читання, творчі вечори, презентації книг, круглі столи. Екскурсії в музеї проводять відповідальний секретар міського обєднання Наталія Синиця та молодий просвітянин Андрій Фуштей.

Важливим напрямком була і залишається ідеологічна робота. Наше видання «Галицька Просвіта» (гол. редактор Б. Вівчар), як і всеукраїнське «Слово Просвіти» залишаються головними рупорами «Просвіти». Політичні оцінки Богдана Вівчара в колонці редактора є цікавми та об’єктивними. Активними дописувачами є: Василь Бабій, Михайлина Боднар, Василь Глаголюк, Богдан Глібчук, Євгенія Бардяк, Ольга Бойчук та багато інших.

Важливими заходами поширення просвітянської ідеї були робота книгарні (відпов. І. Заграновський), інформаційного стенду, сторінки у соціальній мережі Facebook  та веб-сайту (відпов. О. Бойчук).

На обласному радіо на хвилі 72.92 FM підготовлено, записано і зроблено монтаж 45 просвітянських програм по 30 хвилин, 11 програм по 45 хвилин – радіожурнал «Ярославна», 11 просвітянських програм по 15 хвилин на проводовому радіо Участь брали Степан Волковецький, Михайло Січка, Дмитро Захарук, Євген Романишин, Євгенія Бардяк, Галина Дзьоба, Наталія Синиця, Віталій Грицюк, Василь Жураківський, Марія Турчин, Надія Легун, Надія Самборська, Устина Лялик та інші активісти (редактор програм М. Боднар).

Десятки інтерв’ю з просвітянами прозвучали на ефірах радіо «Дзвони» (відпов. М. Солодчук). Гостями радіо були Богдан Борович, Михайло Січка, Євген Романишин, В. Грицюк, Володимир Боцюрко, Євген Баран, Василь Бабій, Сергій Сивачук та інші.

Протягом року від імені обласного обєднання «Просвіта» було підготовлено та направлено низку політичних звернень: Про створення філіалу музею визвольної боротьби ім. С. Бандери «Внесок івано-франківців у відновленні державності України», Про створення музею депортованим у Брошневі, про приватизацію землі, про реакцію на антиукраїнські акції в Перемишлі, Про створення алеї Героїв, Про програму культурного обміну між регіонами, Про націоналізм і шовінізм, Про українську мову, Про освіту, Про впровадження медичної реформи та ін.

В цілому, на наше переконання, центральним положенням ідеологічної роботи має бути теза про те, що успішну українську державу можна побудувати лише на основі української ідеї, українських цінностей.

 

2. Культурно-масова діяльність.

2017 рік був оголошений роком української повстанської армії. «Просвіта» активно долучилася до вшанування діяльності УПА. Було проведено низку заходів до річниці створення УПА: проводився круглий стіл, у видавництві випущено збірку есеїв Василя Бабія «14», за організаційної та фінансової підтримки обласного об’єднання спільно з головою Луганської «Просвіти» (на неокупованих територіях) Євгеном Дзюбою відзнято фільм «Про що мовчать Карпати» (проект «Рабів до раю не пускають» або «УПА очима східняків», проведено презентацію цього фільму в НД «Просвіта» та для студентської молоді Прикарпатського університету, проводилися заходи памяті видатних діячів ОУН-УПА: С. Бандери, Р. Шухевича, Є. Коновальця; екскурсії для молоді в музеї Визвольних змагань українського народу; молодіжні вечори памяті… Багато виступів просвітян мало місце на конференціях, віче, зібраннях…

Також цього року проведено 4 фестивалі: обласний пісенний фестиваль «Історія України в народних піснях» (М. Боднар), всеукраїнський фестиваль ліричної поезії «Мовою серця» (О. Бойчук), осінній фестиваль «Пісенний ярмарок»(М. Боднар), фестиваль-конкурс дитячої пісенної творчості «Музіба-фест» (І. Лабач).

В цілому протягом 2017 року просвітянами краю проведено більше сотні різноманітних заходів культурно-просвітницького плану. Охопити все в одному виступі можливості немає. Значну частину заходів буде висвітлено в звітах районних обєднань Тому зупиняємося на найбільш важливих, які організовувалися безпосередньо секретаріатом обласного обєднання.

Січень. 1 січня просвітяни долучилися до поїздки у Старий Угринів до меморіалу Степана Бандери, а 3-го в НД «Просвіта» було проведено тематичний вечір на його честь.

3-го січня відбулася благодійна поїздка молодих просвітян в дитячий притулок святого Миколая з різдвяним театралізованим дійством і подарунками, а 4-го проведено благодійну роздачу одягу (такі роздачі практикувалися приблизно раз на квартал).

14 січня «Різдво в Просвіті» відбулося за участю більше 20 громадських організацій, в тому числі і організація переселенців зі Сходу України. Як і кожного року дійство мало великий успіх, про що засвідчили подяки присутніх. Кожного року учасників стає все більше, громадські організації все більше горнуться до «Просвіти» і цього року було понад 300 присутніх. У січні відзначили День Злуки та річницю бою під Крутами – провели тематичний вечір, лекцію, презентацію робіт конкурсу «Від героїв Крут до сьогодення». Також проведилися тематичні зустрічі письменників з молоддю, зокрема на презентації книжки «А що другий празник…»

Лютий розпочався виставкою, присвяченою Дню пам’яті Героїв Крут під назвою «Портрети патріотів». Випущено з друку та організовано презентації двох книг: Василя Бабія «Зачаровані футболом» та ліричної збірки прикарпатських літераторів «Чар-світ любові». Організовували молодіжну дискотеку до дня св. Валентина та «Українські вечорниці». 

До дня Героїв Небесної Сотні відбувся патріотичний захід в Музеї Небесної сотні. До Дня рідної мови організували урочистий концерт, випустили інформаційні флаєри та провели зустріч учнів шкіл міста з письменниками – членами НСПУ.

В лютому було кілька телеефірів на ОТБ «Галичина» та ТРК «Карпати». Просвітяни долучилися до пікетування російських банків в Івано-Франківську, делегація від «Просвіти» (під кер. М. Січки) взяла участь у «Марші національної гідності» в Києві .

Березень. Березневі дні були наповнені Шевченківськими читаннями, які з нашої ініціативи проводилися майже у всіх районах одночасно, урочистостями до дня народження Кобзаря, заходом «Не промовчи Шевченка у собі». До річниці Кобзаря випустили і розповсюдили серед молоді інформаційні флаєри. Молоді просвітяни взяли участь у Всеукраїнському флешмобі «Слова Шевченка». Лунали просвітянські радіоефіри на «Дзвонах», обласному радіо, «Західному полюсі».

Важливим заходом у березні стали зустрічі просвітян з переселенцями зі Сходу, де обговорювали питання вживання української мови у побуті (М. Лесюк, М. Січка). 3 березня нами, спільно з ГХР «Клич», була організована конференція, приурочена Патріарху Йосипу Сліпому, на якій виступили С. Волковецький, М. Січка, Б. Гоблер, Л. Геник.

До Всесвітнього дня поезії був організований круглий стіл в НД «Просвіта», де обговорювалися роль української літератури в становленні держави.

У Меморіальному сквері з ініціативи «Просвіти» проводилися екскурсії для вчителів міста та Хресні дороги.

Ми презентували «Просвіту» на обласному форумі шкільних бібліотек та обговорювали шляхи співпраці (М. Січка, О. Бойчук).

У квітні з ініціативи Правління в місті відкрито анотаційну дошку Геннадію Бурнашову.

Проведена низка зустрічей в школах з лекціями про українську мову, а також «Уроками мужності».

Позитивний резонанс у місті отримали традиційні «Великодні забави» в НД «Просвіта».

27 квітня в НД «Просвіта» - круглий стіл на тему: «Криза в Україні: моральна і суспільна».

В травні вагомою подією культурному житті області став обласний просвітянський фестиваль «Історія України в народних піснях»

Також в травні проводили урочистості до Дня матері (де всіх присутніх матерям вітали букетами квітів); до дня Героїв, де презентували поетичну збірку «Відносить вітер час життя» одного із сучасних героїв, бійця добровольчого полку «Азов» Ігоря Коропецького; вечір пам’яті Володимира Івасюка, де представили виставку «Весна Івасюка»; молодіжний театралізований захід «Я у театрі»…

Традиційно 22 травня нами організований похід громадськості до пам’ятника Шевченка в день його перепоховання в Україні, біля пам’ятника організовано віче, а також відбулися читання Шевченкових творів.

У червні, на Зелені свята, вже традиційно, відбулося нагородження лауреатів просвітянської обласної премії ім. Марійки Підгірянки з виїзною концерною програмою в с. Білі Ослави.

Цього ж місяця в НД «Просвіта» демонструвалася вистава Миколи Кардащука «Ковалі своєї долі».

З ініціативи просвітянки та ведучої Марії Солодчук проводено творчу зустріч зі студентами, та організована інтелектуальна гра «Дух Української нації» про діяльність Романа Шухевича.

До дня Конституції відбувся круглий стіл "Реалізація конституційних прав і обов'язків у сучасній Україні (регіональний аспект)".

В Народному домі експонувалася виставка робіт Дмитра Бур'яна - "Герої Життя".

В останню неділю червня відбулася проща просвітян до Маріямпільської чудотворної ікони Матері Божої.

В липні ми завершували ремонт актового залу, тому в основному ми займалися організацією та проведенням таборів. Успішно пройшов згаданий вище молодіжний просвітянський відпочинковий табір «Нам пора для України жить» у с. Новий Мартинів. Для учасників табору влаштували велику патріотичну програму: зустрічі з АТОвцями, цикл лекцій, уроки мужності, спортивні змагання, теренову гру… На завершення табору влаштували великий концерт для учасників табору та мешканців села. Долучилися також до роботи табору «Карпатія» - допомогли з організацією  та забезпечили патріотичною літературою.

Доволі насиченим на культурно-мистецькі заходи був серпень: це і концерт ансамблю «Квіти Ромену» в міському парку, і творчий вечір Заслуженої артистки України Світлани Суховій «Мої пісенні обереги», і виставка-конкурс «Обрядові вишивані рушники», і виїзний концерт у Рожнятівському районі з ініціативи Є. Бардяк, і урочистості з нагоди Дня незалежності…

У серпні на Прикарпатті гостював просвітянин з Луганщини Євген Дзюба, разом з яким ми знімали документальний фільм «Про що мовчать Карпати» в рамках проекту «УПА очима східняків».

До Дня прапора молоді просвітяни здійснили сходження на Говерлу, де було освячено прапори України та «Просвіти».

Долучилися просвітяни і до флешмобу «Франкові читання» - зокрема декламували вірші Каменяра на Говерлі та біля пам’ятників.

У вересні провели традиційні «Творче дозвілля» та «Українські вечорниці», презентацію книги Дмитра Савченка «Муссоліні очима українців».

Окремим словом слід згадати проведення Всеукраїнського фестивалю ліричної поезії «Мовою серця», участь в якому взяли учасники з майже усіх областей України, а фестиваль отримав дуже добрі відгуки на творчому просторі України. В рамках фестивалю відбувся круглий стіл-презентація літературних студій області, презентація збірки творів про Івано-Франківськ, проводилися літературні конкурси, флешмоби, зустрічі з відомими письменниками та великий гала-концерт.

Жовтень був приурочений 75-й річниці УПА. Ми провели доволі багато заходів до цієї дати: урочистий концерт, молодіжний вечір «Вони боролися, щоб ми жили», презентацію-показ фільму Є. Дзюби в НД «Просвіта» та в університетах міста, круглий стіл до цієї дати, вечір памяті в меморіальному комплексі «Демянів лаз», екскурсію для школярів в Меморіальному сквері, випустили та презентовали книжку В. Бабія «14»…

На високому рівні провели просвітянський фестиваль «Пісенний ярмарок» (ініціатор М. Боднар), презентували книжку Василя Клічака «Копана гора» та графічний роман на твори Франка «Герой поневолі».

Наприкінці місяця відбувся круглий стіл «В реаліях медичної реформи».

На початку листопада «Просвіта» активно долучилася до відзначення 99-річчя ЗУНР: відбулися зустрічі з студентським активом, випустили та  організували презентацію книги «Непотоплена Атлантида» і проекту «Діячі ЗУНР в листівках». Просвітяни-активісти фізико-технічного ліцею на чолі з директором ліцею, членом Правління Мирославом Янишівським поклали квіти до пам’ятників діячів ЗУНР, також для них був організований перегляд фільму «Жива» і зустріч з головною акторкою Ольгою Комановською – керівником просвітянської театральної студії.

Багато гостей з усією України були учасниками фестивалю «Музібафест» в Народному домі.

До Дня української мови та писемності розповсюджено флаєри з цікавою інформацією про українську мову, організовано виставку тематичних плакатів, організовано колективне писання Диктанту національної єдності та влаштовано урочистий концерт з виступами голови обєднання С. Волковецького, мовознавця, професора М. Лесюка.

На високому рівні пройшли такі заходи як: «Мій хрест в руках його» (до річниці о. Ярослава Лесіва), святочна академія до річниці Богдана Лепкого, творчий вечір до 75-річчя відомого письменника Дмитра Юсипа, «Михайлівські вечорниці».

В грудні вже організовувалися майданівські читання в Музеї Небесної сотні, святковий концерт до річниці «Просвіти» та святкування 25-річчя заснування Івано-Франківської міської організації.

До кінця року заплановано ще проведення свята Миколая, та два благодійні проекти: «Щастя у віконці» і фестиваль «Арт».

Отримало позитивний резонанс в місті та області регулярне проведення відпочинкових вечорів в останню неділю кожного місяця «Кому за 40…» (відповідальна М. Боднар) та щоквартальне проведення «Українських вечорниць».

Варто відзначити вагомі здобутки вихованців Клубу обдарованих дітей (керівник Руслана Денега). Цього року вони взяли участь у багатьох міжнародних та всеукраїнських фестивалях, звідки привозили пам’ятні призи і нагороди. Також Клуб обдарованих дітей брав участь у багатьох заходах Івано-Франківська: Новий рік, Розколяда, Шевченківські дні, День міста, День захисту дітей, День молоді, «Паркові зустрічі», День знань, тощо.

З жовтня започаткована діяльність дитячої театральної студії «Театр на долоньках» під керівництвом Заслуженої артистки України Ольги Комановської.

 

3. Військово-патріотична робота.

Активно працює секція військово-патріотичного виховання молоді (керівник С. Шмат). В Народному домі практично щодня проходять тренування молоді по системі східних єдиноборств. Вихованці секції є безпосередніми учасниками АТО на Сході України, вони беруть участь у багатьох міжнародних турнірах, де здобули цього року багато нагород. Також у вересні в НД «Просвіта» відбувся семінар-тренінг для інструкторів бойових мистецтв.

Протягом року ми надавали зал для проведення зборів молодіжних патріотичних організацій: «Азов», «Січ», «Правий сектор», «Сокіл», та інших. Надавали організаційну допомогу у проведенні таборів «Карпатія».

До липня в НД «Просвіта» розміщувалися структури сприяння  переселенцям з Криму та Донбасу, зараз їх вже розформували і ми отримали доступ до бібліотеки, де зараз проводяться заходи, збори молодіжних організацій та навчання в утвореній театральній студії.

 

4. Видавнича діяльність.

  1. 1.За 2017 рік видавництвом «Просвіта» випущено 38 назв книг, брошур, журналів на суму 128 211 (у порівнянні з минулим роком 53810 гривень маємо ріст більше ніж у два рази).

Серед художньої літератури твори просвітян, та місцевих авторів: Василя Бабія, Василя Гавадзина, Василя Гука, Катерини Бандри, Наталії Синиці, Олега Полівчака, Руслана Дворського, Романа Бойчука, Юлії Данилюк, Ольги Максимович, Ярини Курило та ін.

2. В магазині «Українська книга» за 11 місяців реалізовано книг, журналів на  суму 88 905 (у 2016 р. – 62789) гривень.

 

 

5. Фінансово-господарська діяльність, робота ВГЦ «Просвіта».

На благодійний рахунок обласного обєднання протягом року станом на 01.12.17 надійшло 75 448 грн.

Витрачено: 72 244.

Основні витрати – проведення табору, премія ім. М. Підгірянки;  передплата видань (в т.ч. і для просвітян); заправка автомобіля для виїздів у райони; ремонт автомобіля (цього року поставили газову установку); придбання та ремонт музичної апаратури; ремонт оргтехніки та заправка картриджів; друк банерів, афіш, грамот, подяк; придбання книг, квітів на заходи; канцтовари, ремонтні роботи, тощо.

У зв’язку з нерентабельністю утримання автобуса його передано в оренду. Від оренди автобуса в цьому році одержано 14 260 грн. Орендна плата використовується на придбання матеріалів для ремонтних робіт та на проведення виїздних концертів.

В 2017 році виконаний значний обсяг ремонтно-будівельних робіт на суму  319 281 грн. Зокрема:

1. За виділені управлінню капітального будівництва ОДА з обласного бюджету кошти в сумі 200 тис. грн. проведено ремонт приміщень бібліотеки, кімнати ансамблю «Квіти ромену», балкону, лоджій актової зали, коридору на першому і другому поверсі, постругано і полаковано підлоги в даних приміщеннях і актовій залі.

2. За кошти міського бюджету в сумі 50 тис. грн. проведено побілку стін актової зали, пошліфовано і полаковано підлогу на сцені, пофарбовано контури сцени і вхід на сцену.

3. За кошти від оренди приміщень (39 081 грн), одержаних ТзОВ ВГЦ «Просвіта» проведено ремонт штукатурки і пофарбовано зовнішні стіни Народного дому зі сторони подвір’я. Також ці кошти використовувалися для поточного ремонту та оплати комунальних послуг згідно рішення обласної ради

4. Проведено заміну електрощитів в щитовій, модернізовано щит освітлення актового залу, встановлено 6 додаткових енергозберігаючих прожекторів сцени на суму 30 200 грн.

 

На бюджетний рахунок, згідно Програми «Просвіта: ХХІ століття», надійшло 900 000 грн .

Витрачено:

на оплату праці –                                                            730 000 грн

на оплату електроенергії –                                170 000 грн

 

Продовжуючи давню просвітянську традицію я, як голова обласного об’єднання, як і всі голови районних об’єднань, цей рік як і шість попередніх років працював безоплатно, на громадських засадах, чим зекономив для «Просвіти» більше 200 тис. грн.

 

5. Наші проблеми.

1) Відсутність належної фінансової підтримки діяльності  райміськоб’єднань. Більшість районних просвітянських активістів майже  не використовують згадану Програму «Просвіта ХХІ століття» для фінансування  своїх об’єднань,  не докладають зусиль,  щоб бути обраними депутатами місцевих рад, як це мало місце  у 90-х роках.

2) Абсолютно недостатній рівень інформування про роботу райміськоб’єднань, наявних осередків «Просвіти», їх голів та діяльності. Мало висвітлюється їх робота на сторінках просвітянської преси. 

3) Обсяги передплати просвітянських видань «Галицька Просвіта» та «Слово Просвіти» в районних та міських об’єднаннях є явно недостатніми. Наші звернення з приводу  цих питань на місцях часто ігноруються.

4) Не всі секції обласного об’єднання «Просвіти» та члени Правління, закріплені за районними об’єднаннями працюють активно. Недостатня системність роботи в колективах, зокрема з молоддю.

 

6. Наші перспективи вбачаємо в подальшій реалізації концепції відродження «Просвіти» в кожному селі та трудовому, навчальному колективі міст Прикарпаття та Меморандумів співпраці «Просвіти» і Церкви та «Просвіти» і «Пласту» на основі регіональної цільової Програми «Просвіта ХХІ століття» на 2017 – 2021 роки. Ця діяльність передбачає активізацію роботи з молоддю та системну роботу всіх просвітянських об’єднань та осередків під гаслом «Просвіту» - в школи, навчальні заклади. Велику просвітянську традицію треба передати молодим. Це наш обов’язок, сказати б святий обов’язок.

Хочу висловити щиру вдячність керівництву та депутатам обласної ради (голова О. Сич), обладміністрації (голова О. Гончарук), міському голові Івано-Франківська Р. Марцінківу за розуміння та підтримку та окремим керівникам районів, а також керівництву ОТБ «Галичина», ОДТРК «Карпати» та радіо «Дзвони», редакціям Інтернет – видань міста та області за висвітлення просвітянських заходів та інформаційну підтримку нашої діяльності.

Найбільша подяка – активістам-просвітянам, головам районних та міськрайонних обєднань, які за покликанням проводять велику просвітянську роботу, яку я розумію, як державну справу. Ці люди є золотим фондом «Просвіти».

На закінчення висловлюю впевненість, що в Новий 2018 рік просвітянська громада нашого краю входить, як громадсько-політична сила, згуртована національною ідеєю і прагненням служити українському народові.

 

Слава Україні!