Етика водія та пасажира у конфліктних ситуаціях – проблема, яка обговорювалася на зустрічі перевізників з громадськістю Івано-Франківська

Тема якості обслуговування та спілкування водіїв із пасажирами міських маршруток у Івано-Франківську часто обговорюється як на сторінках преси, так і в приватних розмовах містян. І коли аналізуєш їх зміст, то викристалізовується проблема чи не найважливіша з усіх, народжених важким соціально-економічним становищем країни, – втрата уміння вести спокійно діалог, шанувати почуття ближнього. Такі словесні перепалки між пасажиром та водієм вибивають їх обидвох надовго з колії. Цей стан вони передають співробітникам та родичам. У повітрі зависає напруга, яка нікому не приносить радості й посилює почуття невдоволення. Тому обласна «Просвіта» зініціювала 12 квітня зустріч перевізників із громадкістю та представниками міської ради щодо питання мовної культури в системі соціальної комунікації.

Лейтмотив зустрічі визначив голова обласної «Просвіти» Степан Волковецький: «Ми повинні відчути відповідальність за те, що говоримо, як говоримо та якою мовою». Виступили із короткими доповідями про силу слів, їх вплив на людину, значення рідного слова у представлені культури рідного краю Є. Романишин та Олександра Мечева. Їх виступи також містили й зауваження щодо роботи водіїв, й пропозиції щодо організації пасажирських перевезень у місті. Серед них - відновлення радіосупроводу в міських маршрутних автобусах (оголошення зупинок), дотриманння культури обслуговування пасажирів (спілкування українською мовою, зовнішній вигляд водія, зовнішня та внутрішня чистота транспорту), недопущення реклами в автобусах. Враховуючи, що частина водіїв – це люди, які не знають історії міста, бо донедавна не були його жителями, просвітяни запропонували провести для них безкоштовні екскурсії. Адже знання історії Івано-Франківська та його культурного розвою у професії водія є важливим елементом. Мова йшла й про якість музики, яка звучить у деяких міських автобусах. Директор ТРК «Карпати» Галина Держипільська надала інформацію перевізникам про те, що компанія володіє прекрасною базою записів творів вітчизняних композиторів та виконавців і може надати їх підприємцям для використання.

«Відповідно до вимог техніки безпеки водій не повинен включати музику», - сказали у відповідь на її пропозицію представники транспортних перевезень. Звідси напрошується висновок, що дехто з роботодавців не звертає увагу на порушення водіями правил техніки безпеки і це треба виправити. Але й ми, пасажири, часто-густо вимагаючи поваги до себе, не надаємо перевагу ввічливому спілкуванню з людьми, які виконують свої службові обов’язки і потребують максимальної уваги протягом усього робочого дня, бо не просто здійснюють перевезення пасажирів, а й несуть відповідальність за їх життя. А виконувати їх, враховуючи стан доріг у місті, дуже важко. 

Вже по закінченні зустрічі вони щиріше ділилися з організаторами зустрічі своїми проблемами. Серед них брак водіїв. Багато, пропрацювавши місяць-два, розраховуються, бо не витримують напруження. Перевізники наголошували: водії працюють по 12 годин і не просто стежать за дорогою, а й беруть оплату за проїзд і дають, у разі потреби, здачу та відповідають на запитання. «Ось недавно влаштувався чоловік із двома вищими освітами, інтелігентна тактовна людина. Пропрацювавши кілька днів, розрахувався. Не витримав ритму і прискіпливості, часто безпідставної, зі сторони пасажирів, - розповів один із перевізників. - А їм мимоволі доводиться вислуховувати море життєвих історій та проблем, бо пасажири безперестанку розмовляють по мобільних телефонах. А цей гамір досить-таки втомлює». Слухаючи їх розповідь, шкодувала, що вони змовчали, коли були представники громадських організацій. Адже конфлікти чи незадоволення у діалогах водій-пасажир, пасажир-водій часто зумовлюються недостатнім розумінням ситуації, неправильним припущенням, квапливими оцінками. Кожен хоче бачити чи чути, те, що хоче чути і бачити. І це сприяє нагнітанню небажаних емоцій, посиленню роздратувань. Пасажир, вийшовши на потрібній зупинці, все ж таки знаходить хвилини, щоб відійти від конфлікту. А ось водій, який теж потребує психологічного спокою, залишається за кермом, і де є гарантія, що на цей конфлікт не накладеться новий. Крім того, є ряд не врахованих моментів у організації робочого процесу. Наприклад: не встановлено туалети, смітники на зупинках, що вже залежить від органів місцевого самоврядування.

Перевезення міським транспортом належить до сфери обслуговування, тому дуже важливо підприємцям, які надають ці послуги, час від часу вести діалог з тими, кого обслуговують, прислуховуватися до їх порад та вимог. «Нам усім необхідно не тільки вказувати на помилки один одному, а й навчитися чути один одного та діяти спільно у розв’язанні спільних проблем. Лише тоді кожному з нас буде комфортно жити у рідному місті». До такого висновку прийшли учасники зустрічі.

А сьогодні іванофранківці все ж таки мали б подякувати перевізникам за організацію перевезень та створення робочих місць, а водіям - за те, що вони щоранку стають до керма, поглянувши з іншого боку на їх працю, і подарувати їм посмішку.