У МЕРЕЖИВІ СЛІВ І ПАМ’ЯТІ

IMG 6360Слово, чому ти не твердая криця,

Що серед бою так ясно іскриться?

Чом ти не гострий, безжалісний меч,

Той, що здійма вражі голови з плеч?...

 Цим віршем Лесі Українки я розпочала творчу зустріч у «Просвіті» із молоддю, духовенством, інтелігенцією, військовими, переселенцями та небайдужими краянами з нагоди визначних дат сьогодення. Саме в день народження поетеси, відзначаючи її 145-річчя та Міжнародний День рідної мови, молитовно пом’янули Героїв Небесної сотні, вшанували пам’ять нашого юного Героя Романа Гурика.

 

Слова, думки, спогади, дати… У 145-у річницю від дня народження Лесі Українки на нашій рідній землі триває боротьба за справедливість, гідність і честь. Ми знову в полоні фальші, блюзнірства та ворожих нападів на Сході України. Леся Українка палко відстоювала ідеї українського національного патріотизму. Громадянська позиція письменниці, Героїв Небесної сотні та багатьох українських патріотів нинішньої доби співзвучні. А душа її глибока і безмежна як світ… Видатна українська поетеса, прозаїк, драматург, перекладач, літературний критик та фольклорист Леся Українка (справжнє прізвище, ім'я та по-батькові — Косач-Квітка Лариса Петрівна) народилася 25 лютого 1871 р. в Новограді-Волинському. Була надзвичайно талановитою і плекала в своєму серці любов і щирі почуття. Доля дуже рано навчила Лесю Українку мужності. В її творчих шедеврах - смуток і відчай, біль і радість, і надії.  «Благословенне слово, що гартує» - писала поетеса.

Благословляючи духовне свято в «Просвіті», владика УГКЦ Йосафат Мощич закликав до спільної молитви і до розуміння того, що відбувається в суспільстві. Також відзначив, що Леся Українка зробила значний внесок до духовної скарбниці українського народу. А молитву «Отче наш» та інші духовні твори виконав квартет студентів-семінаристів ІФ Богословського Університету імені Св. Івана Золотоустого «Ефата», керівник Любомир Мисак.

Далі звучала «Колискова для Героя» на слова і музику викладачки ІФ музичного училища імені Д. Січинського Оксани Гринів у авторському виконанні від якої просльозились присутні та пісня Т. Петриненка «Господи, помилуй нас». Про благородство душі Романа Гурика згадувала  його класний керівник ІФ школи-ліцею №23 Анна Лисаманко, яка й написала «Гімн Небесної сотні», муз. Ярослава Драка. Акапельно він прозвучав у виконанні учениці 10-б класу школи-ліцею №23 Юліани Костан.

Відчуття гідності - це те на чому будується мужність, шляхетність та воля народу. А Майдан - це доказ того, який багатий наш народ на це відчуття. Адже українці вкотре терплять духовне, моральне, економічне, національне приниження і знущання, як і наша рідна українська мова. Про багатство душі, про мир і щедрі засіви на своїй Богом даній землі на прикладі Лесі Українки говорив у своєму слові о. Порфирій ЧСВВ Церкви Царя Христа.

«Соntra spem spero» Л. Українки  по-особливому читала активна молода просвітянка, фотограф, волонтерка «Мальтійської служби» Ярина Гречаник. Вже відома юна співачка Роксолана Калин виконала «Баладу про рідну мову» і акапельно - «Люляй, люляй мій синочку» в пам’ять про Романа Гурика, який мав світлі мрії, був наполегливим і мужнім, як Леся Українка. Про наше віковічне прагнення до волі, до незалежності склала пісню на слова художниці-поетеси з с. Побережжя Надії Мойсей-Гасюк «Благаю тебе сину» солістка оркестру народних інструментів Тисменицького НД, молода просвітянка Оксана Белько. Вона ж подарувала глядачам і релігійну пісню «Марія». Про особливості рідної української мови у висловах Івана Огієнка та вірші Лесі Українки читали студенти інституту філології ПНУ імені В. Стефаника Христина Дичаківська та Іванна Пронюк, «До мого фортепіано» - читала і грала на фортепіано Ганна Семчук, студентка ІФ державного коледжу технологій та бізнесу.

Тепло зустріли глядачі уривок із драми-фейєрії Л. Українки «Лісова пісня». Ролі виконували: Мар’яна Гаран, студентка ІФ коледжу технологій та бізнесу і Микола Франко, студент інституту історії, політології і міжнародних відносин ПНУ імені В. Стефаника.

Щастя на своїй рідній землі прагнули і студенти, які вишли першими на Майдан восени 2013 р.  В завершальному акорді духовної зустрічі вагоме слово про видатну українську поетесу Лесю Українку сказали: голова обласної організації НСПУ Євген Баран та його заступник Василь Бабій. Також прозвучали 2 пісні «Європа і Україна» та «Хай квітує Україна» у виконанні заслуженої артистки естрадного мистецтва України Світлани Данчук.

Леся Українка писала:

«Довго щирими сими словами

до людей промовлятиму я»

Хай мережаться її слова у вінку дорогоцінних перлин нашого народу і передаються із покоління в покоління. Бережімо свою рідну мову, Богом дану землю, свій народ, свою Україну! Миру всім і любові! Щиро дякую студентам і викладачам навчальних закладів, зокрема Івано-Франківського Вищого професійного художнього училища №3 і студентці ПНУ імені В. Стефаника Ользі Сторожко за виготовлення плакатів, активним учасникам за творчий внесок та глядачам духовної зустрічі в «Просвіті».

 Марія Солодчук - просвітянка, журналіст, сценарист і ведуча

Світлини заходу:

IMG 6345IMG 6344IMG 6350IMG 6354IMG 6360IMG 6343IMG 6363IMG 6365IMG 6370IMG 6372IMG 6376IMG 6378IMG 6383IMG 6387IMG 6389IMG 6391IMG 6393IMG 6399IMG 6399IMG 6400IMG 6405