150-річчя “Просвіти” на Надвірнянщині

«Просвіта» сьогодні – «Нам пора для України жить»          

7 грудня в Надвірній відбулася урочиста академія з нагоди 150-ліття товариства «Просвіта». До районного будинку культури прибули просвітяни з осередків, керівники району і міста, працівники закладів освіти і культури, запрошені молодь і друзі Просвіти. Господарі і організатори створили по домашньому затишну обстановку свята. Своїми смачними творіннями високої кулінарної майстерності частували гостей просвітянки осередку Просвіти Районного будинку культури. Виставку-продаж печива представила майстриня Тетяна Савчук. Директор Надвірнянської художньої школи Жанна Бондаренко презентувала виставку творів своїх вихованців. Також представили свої твори художники Микола Гаврилюк і Дмитро Угринюк, який, крім того, виготовив прекрасну емблему Просвіти. Були також виставки робіт дітей та викладачів центру дитячої творчості, яку організувала директор центру Руслана Калин. Свої фотороботи, присвячені історії Просвіти в районі, представили просвітянин Роман Глодан та Михайло Лукач, за що їм щира подяка. Книжкову виставу організувала завідувач краєзнавчого відділу Централізованої бібліотечної системи Раїса Грушецька.  Квіти до пам’ятника Тарасові Шевченкові поклали молоді просвітяни осередків шкіл міста.

З вітальним словом звернувся відповідальний секретар Обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» Михайло Січка, який також вручив нагороди просвітянам району від обласного об’єднання «Просвіти». З привітаннями і щирими побажаннями виступили від Районної ради голова Іван Гурмак, від РДА перший заступник голови Богдан Зеленчук, міський голова Зіновій Андрійович, почесний голова Районного об’єднання Просвіти Михайло Ноняк, від осередків міста Ганна Мохнач.

  Мистецьку частину свята відкрив гімном «Просвіти» Народний аматорський хор «Феліціо» – керівник Наталія Байдак. З історичною довідкою  виступив просвітянин осередку школи №4 Олег Гречко. Чудовими і вражаючими були мистецькі привітання заслуженої працівниці культури України Ганни Макось, вокального тріо «Ягілочка» в складі Наталії Байдак, Олени Сільчук та Наталії Гурмак під акомпанемент голови осередку Просвіти будинку культури Віктора Чудновського.   Пісню «Не спи моя рідна земля» виконав учень школи с.Гвізд Владислав Янцюк, а вокальний ансамбль просвітян цієї школи піснею «Журавлина» вшанував всіх педагогів, які присвятили своє життя професії вчителя і громадській роботі в Просвіті. Піснею «Черемшина» з репертуару Квітки Цісик просвітян привітала Заслужена  артистка України Ольга Молодій, а вокальний ансамбль «Бистрянка» під її керівництвом виконав стрілецьку пісню «Накрила нічка».     З вітаннями і цікавою розповіддю виступила просвітянка і заступник голови районної організації Союзу Українок Марія Ковальчук. З пісенними вітаннями виступив хор церкви Воздвиження Чесного Хреста під керівництвом ветерана Просвіти і Союзу Українок Надії Мацьків.

Керівники міста, району та районного об’єднання Просвіти нагороджували грамотами і подяками ветеранів і молодих просвітян за державотворчу працю з утвердження національної ідеї в Україні, за вагомий внесок в національне відродження Надвірнянщини та з нагоди 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Завершилися урочистості виконанням державного Гімну.

Місяць перед тим  у Гвіздській ЗОШ проведено вечір-зустріч «Село Просвітою славне» присвячене 150-річчю заснування Товариства «Просвіта». Розпочалося свято Службою Божою, яку відправив О.Іван Гедзик в храмі Преображення Господнього. Після закінчення Служби Божої свято продовжилося в актовому залі загальноосвітньої школи села Гвізд. Прозвучав державний гімн України «Ще не вмерла Україна». Добрими провідниками просвітницького руху протягом всього часу існування і діяльності «Просвіти», її відродження в наш час були і є духовні отці. Отже усі присутні свята отримали благословення від о.Миколи Гаврилюка УГКЦ та о.Любомира Траска УПЦ. На свято були запрошені голова районного товариства «Просвіта» Імені Тараса Шевченка Березицький Богдан Адамович, відомі люди села: письменниця Марія Дзюба, спортсмени Бегеба Алла, Лазорак Ольга, Семенишин Марія.

Голова районного товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Березицький Богдан привітав краян із ювілеєм 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. У своєму виступі голова районного товариства «Просвіта» зупинився на історії Просвіти, її величних постатях, а також що і нині продовжуючи славні традиції своїх попередників просвітяни самовіддано працюють задля відродження, розвиток і збереження національної культури.

Про освітянські задуми, справи по вихованню молоді, гуртуванню інтелігенції виступив директор школи Муляр Віктор Анатолійович. Привернув увагу виступ завідувача дитячим садочком Гаврищук Іванни Михайлівної – про виховну роботу в дитячому садочку.  Ідея просвітництва вічна, бо ніколи не зникне потреба у відроджені історичної пам’яті та духовності українців. Присутні на цьому заході переглянули книжкову виставку «Нев’янучий цвіт українства – «Просвіта».

     Крім того, 1 жовтня 2018 р. у Надвірнянській юнацькій бібліотеці учні  4-их курсів Надвірнянського ліцею організували захід “Світло Просвіти”, який приурочили до 150-річчя з часу заснування Всеукраїнського товариства “Просвіта”.Метою заходу є розвиток національної культури, відродження історичної пам’яті, формування національної свідомості. Серед запрошених був і голова районної організації Всеукраїнського товариства “Просвіта” Богдан Адамович Березицький, який розповів про історію створення товариства “Просвіта” і закликав утверджувати національну ідею, духовно збагачуватися упродовж всього життя.

    Насамкінець варто нагадати, що 29 травня у Надвірній було проведено змагань з кросу.

  У цьому році відділ освіти РДА і Надвірнянське районне об’єднання  «Просвіта» ім. Тараса Шевченка продовжують пропагувати у навчальних закладах району оздоровчий біг як найбільш ефективний і доступний засіб оздоровлення школярів. Передбачалося проведення фінальних змагань із кросу двічі на рік – у травні та вересні.

Учасниками цьогорічного травневого фестивалю оздоровчого бігу стали вихованці тренера із легкої атлетики ДЮСШ відділу освіти РДА Ірини Попович – висококваліфікованого фахівця з багаторічним досвідом праці із школярами. Всього заявилося 16 учасників змагань у різних вікових групах. Дівчата у двох вікових групах змагалися на дистанції 500 метрів.

Праця «Просвіти» сьогодні є продовженням традицій часів Січового Стрілецтва, товариств «Соколів» і «Пласту» початку минулого століття. Технічне забезпечення змагання забезпечила дитячо-юнацька спортивна школа відділу освіти РДА (директор Ярослав Петріщак, тренери Анатолій Ястребов і Дмитро Білоус). Присутнім на змаганнях був методист районного інформаційно-методичного центру відділу освіти РДА Ігор Лиско.

Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ

Можливо вам сподобається...

28 538 Відповіді